آرشیو

دبیر جامعه وعاظ و مبلغین جهان اسلام در واکنش به برخورد یکی از مامورین گشت ارشاد با دختری جوان گفت: اگر واکنش علمای اخلاق را بخواهید، ۹۹ درصد این برخوردها از سوی آنها محکوم است.

به گزارش خبرنگار جماران، در روزهای اخیر ویدئویی از برخورد یکی از مامورین نیروی انتظامی با دختری جوان در شبکه های مجازی منتشر شد که صحنه های زننده ای از شدت برخورد با این دختر را نشان می داد. اما آنچه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت، واکنش شهروندان، شخصیت های سیاسی، هنرمندان و وزشکاران به این مسأله بود؛ به نحوی که شدت آن به حدی بود که وزیر کشور را ناچار به پیگیری موضوع کرد. در همین حال، دبیر جامعه وعاظ و مبلغین کشور نیز معتقد است: اگر واکنش علمای اخلاق را بخواهید، ۹۹ درصد این برخوردها از سوی آنها محکوم است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمجید بنی هاشمی در همین زمینه در گفت و گو با جماران اظهار کرد: می توان به این موضوع، هم از منظر فقه و هم منظر اخلاق پرداخت. زیرا بخشی از قوانین ما برگرفته از فقه و بخش دیگری از آن، برگرفته از بخشنامه ها است. آنچه از منظر قانون مهم خوانده می شود، این است که باید در برخورد با مأمور قانون یا حکومت، شئون مامور قانون را رعایت کرد. اما در  ذیل منابع فقهی نیز آمده است که «مردم را با رفتارتان دعوت به اسلام کنید.»دعوت به اسلام از طریق روش های و منش ها، اخلاقیات، تواضع، ادب، فروتنی، گذشت و حیا امکان پذیر است.

وی افزود: این ها در منابع روایی ما آمده است. که باید مردم نسبت به یکدیگر و هم نسبت به مأمورین شئون را رعایت کنند. در منابع فقهی نیز اگر قرار باشد ضرب وشتمی صورت گیرد باید حتماً با مجوز قضایی یا حاکم شرع اعمال شود.

حجت الاسلام سیدمجید بنی هاشمی در ادامه گفت: اگر همین صحنه ای که امروزه در فضاهای مجازی رواج پیدا کرده و دست به دست شده، مورد توجه قرار گیرد. این صحنه برای مردم و دستگاه های حاکمیتی ضررهایی را به دنبال دارد. یعنی اگر چنانچه ما از روش های خشن برای تبلیغ احکام استفاده کنیم. جوانان، مردم مسلمان و غیرمسلمان را به انقلاب و مبانی انسانی و اسلامی بدبین می کنیم. بنابراین باید اخلاق را به مامورین و به مردم آموزش داد. زیرا اگر تنها روی این قبیل برخوردها، تبلیغاتی گسترده انجام شود و بدون توجه به قبل و بعد آن، فقط به آن صحنه بسنده شود، صددرصد برای فرهنگ اسلامی، ایرانی و انسانی مضر است.

دبیر جامعه وعاظ و مبلغین جهان اسلام بیان کرد: این قبیل برخوردها باعث می شود مردم و جوانانی که از رأفت اسلامی و برخورد و منش های اخلاقی در اسلام اطلاعی ندارند، بدبین شوند. ما نمی توانیم بگذاریم به فرازهای بلندی که نبی مکرم اسلام(س)، ائمه معصومین، علمای اخلاق و مردمی که از آنها تبعیت داشتند، خدشه وارد شود. زیرا با چنین رفتارهایی به مجرد اینکه کسی بخواهد دم از مبانی اسلامی یا انسانی بزند، می گویند چنانچه این برخوردهای شماست، ما نمی خواهیم. این برخوردها می تواند به اسلام خدشه وارد کند و موجبات تبلیغ صحیح را از گویندگان و عمل کنندگان بگیرد.

وی اظهار کرد: من بسیار بسیار متاسفم که در جامعه شاهد چنین برخوردهایی هستیم. هر دوی این ها محکومند. مسئولین باید بیشتر از آنچه در شنیده ها و دیده ها حکایت دارد، اخلاقیات را در برخورد با متخلفین آموزش ببینند. افراد نیز باید خودشان را در برابر یکدیگر، مامورین و یا جامعه طوری قرار دهند که بتوانند از گذشت ها، اخلاقیات، ادب ها و کلمات و الفاظ به گونه ای استفاده کرده که وقتی در معرض نظر مخاطب مسلمان و غیرمسلمان قرار گرفتند، مردم شیفته آن مرام شوند و از آن شیفتگی کارشان به جایی رسد که تمام رذایل را کنار زنند و به سوی فضایل بیایند.

دکتر بنی هاشمی اظهار کرد: در حالت کلی باید نسبت به این مصداق اظهار تأسف و ناراحتی کرد و این ابراز تأسف را به مسئولین محترم  نیروی انتظامی و نظامی و همین طور مردم منتقل کرد. این نوع برخورد هیچ توجیه شرعی ندارد و در سیره امام و معصومین(ع) نیز وجود نداشته است. بدون شک این قبیل رفتارها مردود است و ما در دوران ائمه چنین برخوردهایی نداشتیم. باید گفت که هر دوی این برخوردها، از لحاظ الفاظ و برخوردهای فیزیکی محکوم است و هیچ کدام مجوز شرعی ندارند.

وی گفت: قانونگذار و همین طور سیستم آموزش پلیس، باید برای مراجعی که مورد مراجعه هستند، مراتب قانونی خود را به درستی دیده و اگر خطایی صورت گرفته، نسبت به چنین برخوردهایی واکنش نشان دهند. همچنین مراجعی که در باب فقه، محل مراجعه هستند، باید جدای حاشیه هایی که در فضای مجازی ایجاد می شود، واقعیات را بررسی کرده و ضمن شنیدن نظرات شاکی و متشاکی، اظهار نظر کنند.

وی در پایان گفت: در موضوع اخلاق نیز، اگر به علمای اخلاق مراجعه شود، آنها این نوع برخوردها را مخالف صریح اخلاق اسلامی می دانند. اما متاسفانه کسانی که در فضای مجازی فعالیت دارند، درباره چنین موضوعاتی نظر علمای اخلاق را جویا نمی شوند و آنها را بازتاب نمی دهند. اگر واکنش علمای اخلاق را بخواهید، ۹۹ درصد این برخوردها از سوی آنها محکوم است. لذا اگر بخواهیم به صرف کلیپ منتشر شده نظر دهیم، بدون شک این برخوردها از لحاظ اخلاقی، ملی و در فرهنگ ایرانی و اسلامی شایسته نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا