اخبار علماء و همایش‌هاتیتر اول

پاپ به دیدار آیت‌الله سیستانی می‌رود

پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک در سفر اسفند ماه خود به عراق با آیت‌الله سیستانی دیدار خواهد کرد.

«لویس روفائیل اول ساکو» پاتریارک بابل کلدانیان و رئیس کلیسای کاتولیک کلدانی اعلام کرد که پاپ فرانسیس در سفر ماه مارس خود به عراق، با آیت‌الله علی سیستانی مرجعیت عالیقدر شیعیان در عراق دیدار می‌کند.

به گفته این مقام واتیکان، دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان با آیت‌الله سیستانی یک «دیدار خصوصی» است و آنها در این دیدار درباره «یک نوع از چارچوب برای محکوم کردن همه کسانی که به حق حیات و زندگی حمله می‌کنند»، صحبت خواهند کرد.

بنابراین گزارش، وزارت امور خارجه عراق هفدهم آذرماه از سفر پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان به عراق در مدت زمان ۵ تا ۸ ماه مارس ۲۰۲۱ میلادی (اسفند ماه) به عراق خبر داده بود.

پایگاه خبری واتیکان نیز در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه پاپ برای یاری اقلیت‌‌هایی که در معرض مشکلات و کشتار از سوی گروهک‌‌های تروریستی قرار گرفتند به عراق سفر‌‌ می‌کند، تأکید کرد: اقلیت‌‌های مسیحی و ایزدی به ویژه ساکنان نینوا و موصل و شهر‌‌های پیرامون در پی اعمال تروریستی داعش مجبور به آوارگی و رها کردن  خانه خود شدند.

در این بیانیه آمده است: پاپ‌‌ می‌خواهد از اوضاع آوارگان موصل بازدید کند و با سفر به شهر اربیل که بسیاری از آوارگان موصل و نینوا در آنجا ساکن هستند، آنان را به پایداری در سرزمین اجدادی خود تشویق کند. پاپ همچنین به موصل و قرقوش سفر خواهد کرد تا آنان را به بازگشت به سرزمین اجدادی خود تشویق کند.

واتیکان با بیان اینکه پاپ به دنبال تقویت گفتگو و همزیستی مشترک میان تمامی اقشار دینی از طریق روابط اسلامی مسیحی است، افزود: هیچگونه گفتگوی مسیحی- سنّی وجود ندارد، امّا پاپ تمایل دارد همانند گفتگوی شیعه و مسیحی که از مدتها قبل وجود داشته است ، حرکت جدیدی در این زمینه صورت گیرد.

البته چندی قبل پاپ اعلام کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا، مطمئن نیستم که بتوانم در ماه مارس آینده به عراق سفر کنم. در سال گذشته مجبور شدم تعدادی از سفر‌‌ها را لغو کنم. اکنون نمی دانم که سفرم به عراق اتفاق خواهد افتاد یا خیر. زندگی تغییر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا